PKO BP: Niskie zbiory = wysokie ceny jagodowych i wiśni
Wiosenne przymrozki, zgodnie z zprzypuszczeniami9, odbijają się na zbiorach owoców jagodowych i wiśni. Dotyczy to nie tylko Polski, ale wielu krajów Europy, w których jest znaczna produkcja owoców jagodowych i pestkowych. Sprawdźmy, jak na sprawę patrzą analitycy banku PKO BP.

- Niski poziom zapasów i perspektywa spadku zbiorów przekładały się na wzrost cen wiśni mrożonych – w czerwcu 2025 ceny były wyższe o ponad 90% r/r, co może sugerować podwyżki cen skupu owoców - wyjaśniają analitycy PKO BP. - Wzrostu oczekiwać można również w przypadku malin - ceny mrożonek w czerwcu, zarówno z Polski, jak i Serbii, były wyższe o ponad 40% r/r.
Według Głównego Urzędu Statystycznego lokalne szkody mrozowe spowodowały duże uszkodzenia w uprawach owoców pestkowych, m.in. wiśni. USDA czyli Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych przedstawił w czerwcu prognozę zbiorów wiśni i czereśni w Polsce – mogą one wynieść łącznie 115 tys. t, co oznaczałoby spadek o 30% r/r, po 35 procentowym spadku (wiśnie) w 2024.
Dla rynku znaczenie ma rosnąca konkurencja zagraniczna – Ukraina stała się największym dostawcą mrożonych malin do UE.
- Niemniej przymrozki w tym roku dotknęły także Serbię i Ukrainę, co może tę presję nieco zmniejszyć - dodają analitycy PKO BP.
Chcesz sprzedać lub kupić owoce w atrakcyjnej cenie? Dodaj ogłoszenie do naszej Giełdy Owoców – TUTAJ>>>KLIK
Białystok Sprzedam owoce porzeczki czarnej, certyfikowane
Mogielnica Witam, oferuje usługę sortownia oraz pakowania....
gmina Rybczewice Sprzedam około 8t czereśni ciemnej, popękana...
Uśniaki Mam do sprzedania borówkę amerykańską...Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Giełda Owoców
Eksperci banku podkreślają także, że ograniczenia podaży wybranych surowców mogą zaostrzać konkurencję w skupie wszystkich owoców - wg ministerstwa rolnictwa w połowie czerwca ceny skupu truskawek do mrożenia (bez szypułki) były wyższe o ponad 90% r/r.
- Wyższe ceny przetworów wskazują na wzrosty cen porzeczek czarnych r/r. Wyzwaniem dla sektora jest obniżenie najwyższego dopuszczalnego poziomu acetamiprydu w porzeczkach z 0,2 do 0,01 mg/kg – rozporządzenie KE wejdzie w życie w sierpniu 2025 roku (pisaliśmy o tym TUTAJ>>>KLIK) i może odbić się na handlu tymi owocami - dodają eksperci PKO BP..
Analitycy nie mają jednak wątpliwości, że niskie zbiory w 2025 u głównych europejskich graczy będą oddziaływać na wzrost cen owoców jagodowych i pestkowych.
Analizy PKO BP już mają potwierdzenie w rzeczywistości – niedawno pisaliśmy o tym, że wielu plantatorów truskawek uważa kończący się sezon za bardzo udany z powodu małej podaży owoców i wysokich cen. Pisaliśmy o tym TUTAJ>>>KLIK
0 komentarze