IUNG: suszy coraz mniej
Jak poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, w szóstym okresie raportowania — od 11 maja do 10 lipca — stwierdzono znaczne zmniejszenie w tym okresie raportowania obszarów gleb zagrożonych suszą. Mimo to, na mniejszych obszarach nadal wystąpiły warunki suszy rolniczej dla upraw: zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów owocowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, rzepaku i rzepiku oraz roślin strączkowych.

Poinformowano, że największy zasięg obszarów zagrożonych suszą, mający wpływ na dotychczasowe analizy, odnotowano w przypadku upraw rzepaku i rzepiku — kryterium suszy zostało spełnione w 73 gminach, z czego w województwie lubuskim w 35 gminach, w zachodniopomorskim w 23 gminach, a w wielkopolskim w 15 gminach.
- W przypadku zbóż jarych kryterium suszy zostało spełnione w 8 gminach w Polsce — w województwie lubuskim (5 gmin) oraz zachodniopomorskim (3 gminy). Podobnie dla upraw krzewów owocowych warunki suszy odnotowano w 6 gminach: po 3 w województwach lubuskim i zachodniopomorskim - poinformował IUNG.
Dla kukurydzy, zarówno na ziarno, jak i na kiszonkę, kryterium suszy zostało spełnione w 3 gminach — w zachodniopomorskim (2 gminy) i lubuskim (1 gmina). W przypadku zbóż ozimych oraz roślin strączkowych susza rolnicza wystąpiła w jednej gminie w województwie zachodniopomorskim.
Instytut, w komentarzu agrometeorologicznym poinformował, że w piątym okresie raportowania, tj. od 11 maja do 10 lipca 2025 roku, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju była ujemna i wyniosła –68 mm. W porównaniu z poprzednim okresem raportowania wartość ta wzrosła o 36 mm, co wskazuje na zmniejszenie zagrożenia suszą dla upraw. Zmiana ta jest wynikiem wystąpienia opadów atmosferycznych związanych z obecnością niżu nad obszarem Polski, które przyczyniły się do zmniejszenia dotychczasowego deficytu opadowego.
- Najniższe wartości KBW odnotowano w północno-zachodniej części województwa lubuskiego oraz w południowej części województwa zachodniopomorskiego (od –150 mm do –169 mm), gdzie nieznacznie doprecyzowano zasięgi obszarów narażonych na straty spowodowane suszą. W wyniku uwzględnienia danych z szóstej analizy KBW, zasięg przestrzenny terenów narażonych na istotne straty w plonach nieznacznie zwiększył się jedynie w przypadku upraw rzepaku i rzepiku. Na przeważającym obszarze kraju wartość KBW przekraczała –50 mm, co nie wpływa na zasięg wcześniej wyznaczonych powierzchni obszarów zagrożonych suszą - dodają przedstawiciele IUNG.
0 komentarze